nasz zespół
Natalia Bursiewicz
Prezes Fundacji Active Recovery
Wieloletnia współwłaścicielka Instytutu rehabilitacji medycznej i sportowej RehaBursiewicz we Wrocławiu, Trenerka Prozdrowotnych Form Ruchu, a także wykładowczyni akademicka skupiająca się w pracy projektowej i badawczej na roli sztuki i architektury w kształtowaniu dobrostanu człowieka i poprawie zdrowia.
Agnieszka Gawlikowska
Administracja i księgowość Fundacji Active Recovery
Magister ekonomii; od początku kariery zawodowej pracująca w obszarach szeroko pojętej ekonomii i zarządzania. Zajmująca się księgowością małych i średnich przedsiębiorstw. Pomaga nam w ogarnianiu całej papierologii i dokumentacji fundacyjnej.
Józef Lisowski
Założyciel Fundacji Active Recovery
Polski trener lekkiej atletyki, twórca sukcesów polskiej sztafety 4 x 400 m w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku. Od jego nazwiska polscy czterystumetrowcy nazywani są „Lisowczykami”.
Piotr Bursiewicz (zm. 2019)
Założyciel Fundacji Active Recovery
Założyciel fundacji Active Recovery oraz Instytutu rehabilitacji medycznej i sportowej we Wrocławiu. Ekspert rehabilitacji medycznej I sportowej, były zawodnik, szkoleniowiec.
Od samego początku, Piotr potraktował białaczkę nie jako wyrok, ale wielkie wyzwanie. Żeby zająć myśli, zbudować w sobie pokłady energii, działania i wiary, postanowił na bieżąco tworzyć program, który miał pomóc nie tylko jemu, ale też innym pacjentom onkologicznym. Postanowił wykorzystać w tym celu całą swoją wiedzę i doświadczenie z obszaru sportu, rehabilitacji oraz psychologii. Był to fundament przyszłego programu wsparcia psycho-fizycznego dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.
Ćwiczenia, które wykonywał przez cały okres leczenia (przed trafieniem do szpitala, na oddziale hematoonkologicznym, a także po powrocie do domu) skróciły proces terapii, zmniejszyły dolegliwości bólowe i pozwoliły na szybszy powrót do sprawności fizycznej. Program ten był kolejno udoskonalany w trakcie badań i projektów pilotażowych. Ukoronowaniem wspomnianych działań jest trwający obecnie program badawczy prowadzony na Oddziale klinicznym hematologii i transplantacji szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy wsparciu Fundacji DKMS, Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej – Wydziały Psychologii.
Julia Mielcarek
Ambasador Fundacji Active Recovery
Studentka psychologii o niesamowitej energii i chęci do życia. W listopadzie 2018 roku zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Przeszła przez 4 cykle chemioterapii, a jej leczenie zakończyło się przeszczepieniem szpiku w kwietniu 2019 roku od dawcy rodzinnego. W fundacji Active Recovery wspiera osoby na każdym etapie leczenia. Prowadzi także swój autorski cykl w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się swoimi przeżyciami oraz wskazówkami dotyczącymi choroby i leczenia z punktu widzenia pacjenta.
nasi eksperci
dr hab. n. med. Tomasz Wróbel
Hematolog
Kierownik Kliniki Hematologii SPSK-1 we Wrocławiu. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych i grup badawczych m.in. European Haematology Association, American Society of Hematology. Zainteresowania badawcze prof. T. Wróbla obejmują m.in nowotwory układu chłonnego. Jest autorem/ współautorem wielu publikacji m.in w Annals of Oncology, Lancet Haematology, Leukemia & Lymphoma, i American Journal of Hematology.
Prof. dr hab. med. Anna Czyż
Hematolog / transplantolog
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hematolog, transplantolog.
Agnieszka Szeremet
Specjalista chorób wewnętrznych
Starszy asystent w Klinice Hematologii SPSK-1 we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów przyjmowanych na oddział Kliniki Hematologii.
Posiada duże doświadczenie jako specjalista chorób wewnętrznych, szczególnie schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne i diabetologiczne. Jako hematolog, zajmuje się hematoonkologią: leczeniem białaczek, chłoniaków, szpiczaka plazmocytowego; diagnozowaniem niedokrwistości, małopłytkowości, neutropenii oraz zaburzeniami krzepnięcia: trombofilią, żylną chorobą zakrzepową.
dr nkf Marek Woźniewski
Wydział Fizjoterapii AWF we Wrocławiu
Główne kierunki jego działalności naukowej koncentrują się wokół badania czynników ryzyka chorób nowotworowych, a zwłaszcza niskiej aktywności fizycznej, psychofizycznych następstw tych chorób i ich leczenia oraz możliwości zapobiegania im i rehabilitacji chorych leczonych z powodu tych chorób. Jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych oraz redaktorem i współautorem 11 podręczników z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii, w tym dotyczących rehabilitacji w onkologii: Rehabilitacja w onkologii, Fizjoterapia w onkologii, Podstawy manualnego drenażu limfatycznego, Praktyczny przewodnik fizjoterapii w onkologii oraz 31 rozdziałów w podręcznikach, m. in. w Raku płuca (red. J.Kołodziej i M. Marciniak), Raku piersi (red. J. Kornafel). Był promotorem 33 przewodów doktorskich, w tym 11 z zakresu onkologii oraz kierownikiem 7 projektów badawczych promotorskich i 3 własnych MNiSzW (NCN), w tym 4 dotyczących onkologii. Jest laureatem 4 nagród ministra oraz Nagrody im. Prof. Trześniowskiego za działalność naukową. Był przewodniczącym Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN oraz członkiem Sekcji IV Nauk Medycznych Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Obecnie jest członkiem Zespołu Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Rady Doskonałości Naukowej.
dr nkf Krystyna Rożek-Piechura
Specjalista fizjoterapii
Kierownik Zakładu Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu im. Polskich Olimpijczyków. Od roku 1992 współpracuje naukowo z Wrocławskim Ośrodkiem Onkologicznym, obecnie Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), w zakresie wprowadzenie badań czynnościowych układu oddechowego u kobiet leczonych z powodu raka sutka i poddawanych leczeniu uzupełniającemu w postaci radioterapii i chemioterapii z kontynuacją badań dotyczących oceny jakości życia kobiet po mastektomii, a obecnie z wprowadzeniem treningu mięśni wdechowych do fizjoterapii u kobiet leczonych z powodu raka sutka z radioterapią. Zajmuje się również układem oddechowym, diagnostyką i terapią, także rehabilitacją kardiologicznej, pulmonologiczną oraz onkologiczną, treningiem mięśni wdechowych zarówno u chorych, jak i u sportowców w sporcie wyczynowym. W tej tematyce była kierownikiem projektów badawczych: Narodowego Centrum Nauki „Wpływ II etapu rehabilitacji kardiologicznej na funkcje kończyn dolnych u pacjentów po operacji pomostowania tętnic wieńcowych” (2014– 2016) oraz grantu MNiSzW „Trening mięśni wdechowych jako ważny element w procesie szkolenia lekkoatletów uprawiających biegi na średnich i długich dystansach” (2015–2019). Była i jest członkiem Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN. Opublikowała 98 prac naukowych. Brała udział w światowych, europejskich i polskich kongresach, prezentując na nich ponad 90 prac i będąc członkiem Komitetów Naukowych i Organizacyjnych wielu z nich. Wypromowała 7 doktorów i około 250 magistrów.
dr hab. nkf Iwona Malicka
AWF we Wrocławiu
Kierownik Zakładu Fizjoterapii w Medycynie Zabiegowej i Onkologii Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu im. Polskich Olimpijczyków. Autorka i współautorka ponad 100 publikacji naukowych, w tym 28 na liście filadelfijskiej, współautorka podręcznika Praktyczny przewodnik fizjoterapii w onkologii (2021) oraz rozdziałów w podręcznikach: Rehabilitacja w onkologii (2010), Fizjoterapia w onkologii (2012, 2020), Wielka Fizjoterapia (2014, 2022), Onkologia i hematologia dziecięca (2021), Ukończyła specjalistyczne kursy: kompleksowej terapii udrażniającej (Manuelle Lymphdrainage – Komplexe Physikalische Entstauungtherapie – Berlin – Niemcy), terapia przez sport w chorobie nowotworowej (Sporttherapie in der Krebsnachsorge – Bad Oeynhausen – Niemcy) oraz rehabilitacja w raku piersi (Breast Cancer Rehabilitation – Letterkenny – Irlandia), odbyła staże w St. Johannes Hospital – Dortmund – Niemcy oraz Földi-Klinik – Hinterzarten – Niemcy. Brała udział w 3 projektach badawczych MNiSzW (NCN) dotyczących onkologii, w tym 1 o charakterze grantu własnego (promotorskiego). Współpracuje ze Stowarzyszeniem Amazonek Femina Fenix Wrocław (fizjoterapia) oraz z Katedrą i Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu i z Fundacją na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową (organizacja corocznie Dolnośląskich Onkoigrzysk Dzieci i Młodzieży – imprezy sportowej dla dzieci po leczeniu z powodu choroby nowotworowej). Zainteresowania naukowe: fizjoterapia w onkologii, fizjoterapia obrzęków chłonnych.
dr n. biol. Anna Sapeta-Rączka
Dietetyk kliniczny
Z wykształcenia dietetyk kliniczny i Specjalista ds. Żywienia Klinicznego i Opieki Metabolicznej (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum), a także biotechnolog żywności.
Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, a także współpracuje z Koordynatorem ds. Żywienia Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dodatkowo prowadzi Poradnię Dietetyczną VITABOLICUS.
Jako członek Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) oraz European Society for Clinical Nutrition and Metabolism (ESPEN), czerpie wiedzę od najlepszych specjalistów zajmujących się leczeniem żywieniowym na całym świecie.
Stale poszerza swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w konferencjach oraz szkoleniach z dziedziny medycyny, jak również dietetyki klinicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pacjentów we współpracy z lekarzami różnych specjalizacji (w tym m.in. onkologii, endokrynologii, gastroenterologii, dermatologii).
Ewa Kalita-Garstka
Tancerz i choreograf
Obecnie pracuje jako koordynator wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie. Edukację taneczną rozpoczęła w 2000 roku w Szkole Baletowej Fundacji Edukacji Artystycznej w Krakowie. Chcąc doskonalić moje umiejętności na rok wyjechała do Bytomia, by tam uczyć się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego (2009/2010). Miała wtedy okazję występować na scenie Opery Śląskiej oraz Teatru Muzycznego w Gliwicach. Edukację taneczną zakończyła w 2013 roku dyplomem zawodowym. Przyuczając się do zawodu tancerki uczestniczyła w wielu warsztatach i szkoliła się także w innych stylach tanecznych. W tym okresie występowała także w Teatrze im. Juliusza Słowackiego podczas gali Ars Veritas Vitae. Od 2015 r. aby pogłębić swoją wiedzę oraz doskonalić swoje umiejętności uczestniczyła w szkoleniach i zdobywała certyfikaty z metody Pilates oraz Stretching, dzięki którym oprócz prowadzenia zajęć tanecznych prowadzi także zajęcia z powyższych technik. Podczas pracy w Muzeum odkryła, że przestrzenie wystawiennicze mogą stać się łącznikiem wymiany różnych dziedzin sztuki, czego pierwszym efektem było stworzenie i poprowadzenie cyklu warsztatów taneczno-improwizacyjnych do wystawy „Moc natury. Henry Moore w Polsce”, których efektem był performance taneczny zaprezentowany podczas Nocy Muzeów 2019 r. Następnie powstał projekt „Wariacje taneczne. Od klasyki do awangardy”, w którym stworzyła scenariusz i główne choreografie do oprowadzania tanecznego po wystawie „Idzie młodość. I Grupa Krakowska”. Ostatni projekt „Truchtem przez wystawę” ma na celu zaproszenie widzów do gimnastyki inspirowanej pracami na wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”.
Michał Chmielewski
Fizjoterapeuta
Magister fizjoterapii, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z ukończoną ścieżką specjalizacyjną Fizjoterapii w sporcie. Fizjoterapeuta w Instytucie Rehabilitacji Medycznej i Sportowej we Wrocławiu. Na co dzień pracuje z pacjentami bólowymi, ortopedycznymi, a także z pacjentami będącymi w trakcie i po leczeniu onkologicznym. Współtwórca i wykonawca pilotażowego projektu – PROGRAM REHABILITACYJNEGO WSPARCIA TERAPII PRZESZCZEPOWEJ W WARUNKACH SZPITALNYCH (Tytuł projektu: Badanie obserwacyjne mające na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności stosowania autorehabilitacji u pacjentów poddanych allogenicznemu/autologicznemu przeszczepieniu komórek macierzystych), realizowanego aktualnie na Oddziale Transplantacji Szpiku Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Odpowiada za przygotowanie i opracowanie ćwiczeń autorehabilitacji dla pacjentów biorących udział w programie. Będąc w stałym kontakcie z pacjentami i personelem szpitala nadzoruje przebieg i postępy podejmowanych działań.
Ukończył szereg specjalistycznych szkoleń między innymi: Specjalizacja Instruktorska, Odnowa Biologiczna, MT- REHA trening rehabilitacyjny, podstawowe szkolenie z Terapii Manualnej OMT Kaltenborn – Evjenth Konzept. W trakcie szkolenia z ortopedycznej terapii manualnej według International Academy of Orthopedic Medicine.
dr nkf Aleksandra Kowaluk
Wydział Fizjoterapii AWF we Wrocławiu
Pracownik Zakładu Fizjoterapii w Medycynie Zabiegowej i Onkologii Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu im. Polskich Olimpijczyków, wolontariuszka w roli fizjoterapeuty w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu. Współautorka 5 publikacji naukowych, w tym 3 na liście filadelfijskiej. Współautorka rozdziału w podręczniku Onkologia i hematologia dziecięca (2021). Ukończyła specjalistyczne kursy: Instruktorski Masażu Shantala, PNF Podstawowy oraz Kinezjotapingu.
Jakub Gontarski
Trener personalny
Certyfikowany instruktor programu oddechowego Oxygen Advantage® oraz Buteyko Clinic International Accredited Practitioner®.
Certyfikowany trener personalny pod okiem Steva Maxwella (USA) i wielu innych – trening ogólnorozwojowy 30 lat doświadczenia w sporcie, sztukach i sportach walki oraz tańcu
CEO firmy Oddech Ruch Transformacja
Certyfikowany instruktor rekreacji ruchowej, specjalizacja samoobrona AZS- AWF Wrocław
Absolwent Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „ 13 ” pod kierunkiem Marka Sołka, (trening: zapasy, szermierka, aikido, krav-maga combat – kalaki, akrobatyka, kurs spadochronowy i nurkowy, jazda konna)
9 lat jako zawodnik JUDO Gwardia Wrocław i AZS Wrocław
10 lat związany z Capoeira (Europa i Brazylia)
7 lat związany z tańcem współczesnym (kontakt improwizacja, floor work, partnering, trening aktorski)
Jeden z liderów programu badawczo – edukacyjnego BodyConstitution Instytut Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Współpracuje z Wrocławską Akademią Sztuk Teatralnych jako trener.
Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM, cel: edukacja ruchowa, współorganizacja Wrocławskiego Festiwalu ruchu i tańca CYRKULACJE
Lider projektu edukacyjnego PLANET KIDS
Kasia Nowacka
Studio Kosmetyczne KAYA
Absolwentka Studium Kosmetycznego Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Studentka Psychologii w Dolnośląskiej Szkole Wyższej
Twórczyni sekcji Koła Naukowego Psychologii:,,Psychoonkologia DSW” i ,,Wolontariat Flow”. Wolontariusz we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów. Od 20 lat prowadzi własne Studio Kosmetyczne KAYA. W swoim życiu osobistym i zawodowym kieruje się holistycznym podejściem do człowieka, w którym Psyche, nierozerwalnie łączy się z Soma.
Na co dzień pomaga swoim klientom i pacjentom, zwiększać samoświadomość, wspiera Ich rozwój. Swoją pasją i doświadczeniem towarzyszy na każdym etapie choroby oraz drogi do wyzdrowienia, a wiedzą z zakresu kosmetologii, służy kobietom w zachowaniu i wzmacnianiu Ich kobiecości, również w ciężkim doświadczeniu onkologicznym.
Dołącz do nas
Nasza Fundacja to niesamowici ludzie, gotowi nieść pomoc i wsparcie. Dołącz do nas i działaj razem z nami.